Po czym poznać niedobór białka i jakie są tego skutki?

Białko jest jednym z ważniejszych makroskładników naszej codziennej diety. Dlatego jego niedobór może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Po czym poznać, że nasza dieta jest zbyt uboga w białko? Jakie są skutki jego niedoboru? Jak zadbać o pełnowartościową dietę? Tego dowiesz się z poniższego tekstu. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!  

Dlaczego niedobór białka w organizmie jest niebezpieczny?

Białka są podstawowym materiałem budującym komórki w naszym organizmie. Biorą udział w wielu procesach życiowych, w tym związanych z metabolizmem. Początkowo ich niedostateczna ilość w diecie może pogorszyć ogólne samopoczucie i prowadzić do problemów z koncentracją. Jeśli jednak nasza dieta uboga w białko będzie przez dłuższy czas, to możemy odczuć bardzo poważne skutki.  Przede wszystkim mówimy tutaj o zakłóceniu poprawnego transportu tlenu i żelaza. Białka odpowiadają za prawidłową kurczliwość mięśni. Wchodzą w skład hormonów. Dobroczynnie wpływają też na odporność. Jeśli wystąpi u nas niedobór białka, to częściej możemy łapać infekcje. Zwiększy się nawet ryzyko rozwoju różnego typu schorzeń. Zatem widać, że niedobór białka skutki może mieć niebezpieczne. Dlatego nie należy bagatelizować jego znaczenia w codziennej diecie i dbać o optymalną podaż białka wraz z pożywieniem.

niedobór białka w diecie

Po czym poznamy niedobór białka w diecie?

Istnieją pewne objawy, które mogą sugerować brak protein w diecie. Warto przy tym zauważyć, że niedobór białka w organizmie objawy inne będzie dawał u dorosłych, a inne u dzieci. U dzieci zwykle zauważa się, że brak białka w organizmie prowadzi do osłabienia wzrostu i rozwoju. U dorosłych tego już nie zauważymy. Jednak bez względu na wiek zwiększy się podatność na infekcje. Rany będą goić się o wiele wolnej. Zaczną łamać się i wypadać włosy. Można zauważyć też pogorszenie stanu skóry i paznokci. Często niedobór białka w diecie wpływa na samopoczucie. Pojawiają się problemy ze skupieniem, nawet podczas bardzo prostych czynności. Może dojść nawet do problemów z pamięcią, występowania obrzęków i bólów głowy. Poza tym niedobór białka objawy daje w postaci większej ochoty na słodkie. Zaobserwować można także częstsze uczucie głodu. Jest to związane z tym, że białko zapewnia wysoki poziom sytości. Jeśli jego ilość w diecie jest niewielka, to częściej sięgamy po jedzenie lub przekąski. Poza tym brak bialka w organizmie wpływa też na codzienne funkcjonowanie i zdrowie. Przykładowo kobiety mające dietę ubogą w białko często mają zaburzenia hormonalne i zaniki miesiączki. Zwiększa się też ilość kontuzji. 

przyczyny niedoboru białka w organizmie

Jakie są przyczyny niedoboru białka w organizmie?

Prawdę mówiąc to mało białka w organizmie może mieć różne podłoże.. U osób zdrowych problem leży zwykle po stronie źle skomponowanej diety. Jeśli jest ona uboga w produkty zawierające pełnowartościowe białko, to możemy mieć później niedobory. Poza tym przyczyną mogą być też różnego typu schorzenia. Najczęściej niedobory białka dotyczą osób zmagających się z celiakią, marskością wątroby lub chorobami nerek. Wrodzone niedobory białek, długotrwałe głodówki lub diety restrykcyjne też mogą narazić na na niedobór białka. Jednak nigdy nie powinniśmy samodzielnie stawiać diagnozy. Najlepiej zgłosić się do lekarza. Specjalista wykona potrzebne badania i ustali skąd niedobór białka we krwi. Następnie wdroży odpowiednie leczenie lub zaleci zmianę diety.

Jak można uzupełnić niedobór białka w organizmie

Jak można uzupełnić niedobór białka w organizmie?

Jeśli niedobor bialka w organizmie to skutek złej diety, to musimy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Kluczem do dobrego zdrowia będzie zbilansowana dieta. Musi opierać się na wartościowych i różnorodnych produktach. Dzięki temu dostarczymy organizmowi wszystkich składników odżywczych, w tym białka. Komponując jadłospis warto sięgać po produkty zawierające białko zwierzęce i roślinne. Do tego obowiązkowo po produkty zawierające dobre tłuszcze i węglowodany. Skomponowanie pełnowartościowego jadłospisu może sprawić wiele problemów. Potrzeba bowiem wiedzy i doświadczenia. Dlatego lepiej pomyśleć o wizycie u dietetyka. Dobrą opcją może okazać się też catering dietetyczny. Zapewnia sporą oszczędność czasu i wygodę. Każdego dnia dostarczane są gotowe posiłki bezpośrednio pod wskazany adres. W dodatku dieta pudełkowa  jest pełnowartościowa, różnorodna i bardzo smaczna. Zatem nie dość, że pozwoli uzupełnić niedobory białka i innych składników w organizmie, to jeszcze zapewni dużo radości.