Na czym polega post przerywany?

Post przerywany może ułatwić redukcję tkanki tłuszczowej. Jeśli zostanie właściwie zaplanowany, to nawet wpłynie korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rozważa przejście na taki sposób żywienia. Na czym dokładnie polega post przerywany? Jakie są jego zasady? Odpowiadamy!

Post przerywany co to?

Post przerywany nazywany jest również dietą IF (ang. Intermittent Fasting). Tylko post przerywany co to takiego? To najprościej mówiąc model żywienia polegający na przestrzeganiu tak zwanych okien żywieniowych. Okno żywieniowe to przedział godzinowy, w którego trakcie jemy posiłki. Przez pozostały czas utrzymujemy już post. Wydłużenie przerwy między ostatnim a pierwszym posiłkiem gwarantuje wiele korzyści dla naszego organizmu. Wynika to w dużej mierze z autofagii. To proces kataboliczny, który polega na kontrolowanym rozkładzie komórek uszkodzonych, nieprawidłowych lub zaatakowanych przez choroby. Gdy stosujemy post przerywany, to ten proces przybiera na sile. Dzięki temu poprawia się nasze zdrowie i ogólne samopoczucie.

Jakie są rodzaje postów przerywanych?

Wyróżnić możemy dwa rodzaje postów przerywanych: TRF i ADF.  Każdy z nich ma zupełnie inne założenia, więc warto je poznać, zanim przejdziemy na konkretny rodzaj postu. Zatem trf co to znaczy? TRF czyli Time-Restricted Feeding to post polegający na wyznaczeniu okna żywieniowego. W tym czasie będziemy spożywali posiłki, a przez pozostałą część doby pościli. Ta dieta przerywana wymaga bezwzględnego przestrzegania pory przyjmowania posiłków. Jeśli wyznaczone przez nas okno żywieniowe się zakończy, to niezjedzony posiłek przepada. Oczywiście możemy zjeść go później i nikt nam tego nie zabroni. Jednak będzie mieć to swoje konsekwencje. Nietrzymanie się wyznaczonych ustaleń uniemożliwi uruchomienie mechanizmów autofagii. Zatem nie doświadczymy korzyści z tym związanych. Najpopularniejszą wersja diety TRF jest post przerywany 16/8. Opiera się on na oknie żywieniowym trwającym 8 godzin i 16-godzinnym poście.  Dla przykładu, jeśli pierwszy posiłek zjemy o 08.00, to okno żywieniowe zamkniemy o godzinie 16.00. Po tym czasie możemy już tylko pić wodę i herbaty ziołowe. 

A co postem ADF?Alternate-Day fasting co to znaczy? To głodówka przerywana, która wymaga twardego charakteru. ADF zakłada bowiem post 24 godzinny w odstępach dwóch lub trzech dni. ADF może nawet przybierać formę bardziej restrykcyjną. Wówczas całkowicie będziemy musieli zrezygnować z jedzenia. Inna opcja pozwala na jedzenie w dni postne. Jednak możemy tylko zjeść do 25% kalorii wynikających z dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Jakie post przerywany zasady ma?

Niezależnie od tego, na który rodzaj postu przerywanego się zdecydujemy, to są zasady, których zawsze musimy przestrzegać. O czym dokładnie mowa? Jakie post przerywany zasady ma? Przede wszystkim komponując swój jadłospis, musimy zadbać o odpowiednią podaż białka, tłuszczów, węglowodanów. Od razu nasuwa się kolejne pytanie – post przerywany co jeść? Na pewno dobrym źródłem pełnowartościowego białka będzie mięso, drób i ryby. Śmiało możemy sięgać też po owoce morza i nasiona roślin strączkowych. Zdrowych tłuszczów dostarczy nam oliwa z oliwek, awokado, olej lniany, orzechy i nasiona. Z kolei węglowodany powinniśmy uzupełniać za pomocą produktów z pełnego ziarna, kaszy i ryżu. Post przerywany warto opierać też na warzywach i owocach, ponieważ dostarczą przy okazji witamin, minerałów i błonnika pokarmowego.

Układanie jadłospisu najlepiej powierzyć osobom, które się na tym znają. Dietetyk może okazać nam potrzebne wsparcie, ale to catering dietetyczny zapewni wygodę i oszczędność czasu. Każdego dnia będą do nas trafiać zdrowe i zbilansowane posiłki, które są też smaczne i różnorodne. Pamiętajmy, że dieta pudełkowa jest z opcją wyboru menu. Wystarczy wskazać swoje preferencje, a firma cateringowa będzie dostarczać dietę, która pozwoli osiągnąć wyznaczone efekty.

Jakie post przerywany efekty zapewnia?

Post przerywany korzystnie wpływa na zdrowie i ogólne samopoczucie. Za jego pomocą możemy uregulować gospodarkę cukrową i poprawić wrażliwość na działanie insuliny. Wesprzemy swoją odporność, więc również rzadziej będziemy łapać infekcje bakteryjne i wirusowe. Nie sposób pominąć tego, że post przerywany efekty daje w postaci redukcji masy ciała. W ten prosty sposób możemy zrzucić zbędną tkankę tłuszczową i ochronić się przed rozwojem otyłości. Zmniejszymy ryzyko wystąpienia groźnych chorób o podłożu metabolicznych i chorób układu krążenia. Poza tym 

dieta post przerywany to też szansa na większą ilość energii i witalności. Możemy poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci. Aby jednak to wszystko zauważyć, pamiętajmy, że post przerywany musi być stosowany przez dłuższy czas.