Na czym dokładnie polega dieta antyhistaminowa?

Dieta antyhistaminowa to przykład diety wykluczającej, która bywa konieczna przy nietolerancji pewnych produktów. Na czym dokładnie polega? Kiedy zalecana jest dieta antyhistaminowa? Dieta antyhistaminowa co jeść, a jakich produktów lepiej unikać? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule. Brzmi ciekawie? Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

kiedy dieta bez histaminy

Kiedy konieczna jest dieta bez histaminy?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, ustalmy, histamina co to znaczy. Co oznacza ten termin? Histamina to nic innego jak hormon, nazywany też aminą biogenną. Jej zadanie wiąże się z prawidłowym działaniem układu krążenia. Tym samym histamina pobudza krążenie, reguluje ciśnienie krwi i częstotliwość skurczu mięśnia sercowego. Jednak to nie wszystko, ponieważ histamina odgrywa istotne znaczenie dla naszego układu odpornościowego i trawiennego, kontrolując na przykład przemianę materii. Poza tym wpływa na jakość snu, szybkość gojenia się ran i prawidłowy rozwój płodu. Ten hormon w pewnej części produkujemy sami, ale możemy też dostarczać ją wraz z pożywieniem. Kiedy histamina jest na optymalnym poziomie, to wspiera prawidłowe działanie organizmu. Jednak zdarzają się sytuacje, gdzie histaminy może być za mało lub za dużo. Dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak zbadać histaminę. W pierwszym przypadku obronne funkcje organizmu spadną. Z kolei przy nadmiarze histaminy wystąpią problemy z jej rozkładem. Może to skutkować zatruciem organizmu, które nierzadko kończy się leczeniem szpitalnym. W skrajnych przypadkach możemy narazić się nawet na śmierć.

Kiedy konieczna jest dieta bez histaminy? Najczęściej taki sposób żywienia jest zalecana tym, którzy nie posiadają odpowiednio dużej ilości enzymu DAO, pozwalającego trawić histaminę. Zdarzają się też sytuacje, w których stwierdza się nietolerancję histaminy. Prowadzi to do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, więc żeby ich uniknąć, lepiej zmienić swój dotychczasowy sposób żywienia. Warto w tym miejscu zauważyć, że taki problem może dotyczyć nawet osób zdrowych, które odpowiednio rozkładały w organizmie histaminę. Powodem nietolerancji tego składnika bywają niektóre leki i choroby, w tym na przykład zakażenie pasożytami, stan zapalny śluzówki lub dysbioza jelit. O tym, że histamina hormon nie jest tolerowana przez nasz organizm, świadczą pewne sygnały. Do najczęstszych należą bóle głowy, migreny, nieżyt nosa, katar, nudności i wymioty. Bardzo często dochodzi do tego niestrawność, refluks, silnie pragnienie i suchość w ustach. Inne popularne objawy nietolerancji histaminy to swędzenie skóry i oczu, zaburzenia widzenia, czerwony rumień na ciele i opuchnięcie. Nie powinniśmy też bagatelizować nagłego i mocnego spadku ciśnienia, duszności, łomotania serca, zaburzeń rytmu serca i problemów z połykaniem. 

dieta histaminowa podstawy

Dieta antyhistaminowa – podstawowe założenia

Podstawowym zadaniem diety antyhistaminowej jest polepszenie stanu zdrowia chorego i zapewnienie mu lepszego samopoczucia. Co to dokładnie oznacza? Dobrze skomponowany jadłospis będzie przede wszystkim eliminować produkty bogate w histaminę, ale nie tylko. Musimy również unikać produktów, które ją uwalniają. Choć nie dostarczają jej samej w sobie, to i tak pobudzają komórki do jej wydzielania. Skutkiem tego jest większy poziom histaminy poza komórkami, a to prowadzi do objawów nietolerancji histaminy. Istotne jest również to, by dieta antyhistaminowa wiązała się z ograniczeniem spożywania produktów blokujących aktywność enzymu DAO. Ogólnie zasady diety antyhistaminowej wiążą się z tworzeniem posiłków zgodnie z zaleceniami piramidy żywienia. Powinna być ona zdrowa, pełnowartościowa i różnorodna.  Jej podstawą powinny być głównie świeże i naturalne produkty. Unikać należy przetworzonego jedzenia i produktów fermentujących. Co ważne, jeśli zastanawiamy się, jak obniżyć poziom histaminy w organizmie, to pamiętajmy, że czas przygotowywania posiłków też ma znaczenie. Wskazuje się, że posiłki zjadane bezpośrednio po przygotowaniu zawierają znacznie mniej histaminy, niż te, które spożywamy po kilku godzinach. Istotne jest również to, by wykluczyć alkohol, zwłaszcza piwo, wino i whisky. 

dieta histaminowa co jeść

Uczulenie na histaminę dieta – co jeść, czego unikać?

Dobrze skomponowana dieta powinna opierać się w dużej mierze na jedzeniu świeżych warzyw i owoców. Są jednak pewne wyjątki od reguły, bo produkty wysoko histaminowe to na przykład bakłażan, pomidory, szpinak i oliwki. Do tego z owoców awokado, cytrusy, kiwi, truskawki, śliwki i banany. Ich zdecydowanie lepiej unikać w codziennym menu. Za to śmiało możemy sięgać po świeże ryby i chude mięso. Dozwolone jest jedzenie drobiu, jajek i napojów roślinnych. Dobra dieta antyhistaminowa produkty zbożowe będzie uwzględniać. Ryż, kasza gryczana, komosa ryżowa i amarantus to produkty wskazane w tym programie żywieniowym. Swój jadłospis możemy opierać też o sorgo, kaszę jaglaną i płatki owsiane. Histamina co jesc jeszcze? Na pewno naturalne oleje, masło, nasiona słonecznika i pestki dyni. Polecane  słodycze bez histaminy to na przykład syrop klonowy i kukurydziany. Z napojów najlepiej skupić się na wodzie i naparach ziołowych. A czy kawa zawiera histaminę? Ogólnie jest dozwolone jej picie, ale w ograniczonych ilościach.

Wiem już, histamina co mozna jesc, więc teraz warto przyjrzeć się liście zakazanych produktów. Czego lepiej unikać? Przede wszystkim produkty zawierające histaminę to te, które przeszły proces fermentacji i wędzenia. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy sery żółte, sery podpuszczkowe i sery pleśniowe. Dieta antyhistaminowa blog sugeruje, że wykluczyć z diety lepiej też dojrzewające szynki, wędzone wielokrotnie kawałki mięsa i kiełbasy. Z ryb powinniśmy unikać tuńczyka, sardynek i makreli. Dobra dieta antyhistaminowa catering nie będzie opierać na rybach z puszki i wędzonych rybach. Z produktów zbożowych powinniśmy wykluczyć te, które powstały z pszenicy, jęczmienia, żyta i orkiszu. Jedzenie pieczywa na zakwasie też  dieta antyhistaminowa dla dziecka nie uwzględnia. Z nabiału musimy unikać kefirów, maślanek i śmietany.  Jeszcze jak obniżyć histaminę w organizmie? Rezygnując z jedzenia kiszonek. Dieta antyhistaminowa zakłada wykluczenie nie tylko kiszonej kapusty, ale też buraków i ogórków. Zaleca się, codzienna dieta opierała się na ograniczeniu jedzenia żywności wysokoprzetworzonej. Zatem niewskazane jest sięganie po fast foody, słone przekąski, słodycze i gotowe produkty. Warto od razu zauważyć, że jeśli ułożenie jadłospisu będzie dla nas za trudne, to warto poprosić o pomoc. Do dyspozycji mamy dietetyków i firmy cateringowe. Stawiając na to drugie rozwiązanie, możemy przy okazji zaoszczędzić sporo czasu. Firmy cateringowe są w stanie dostarczyć nam zbilansowane posiłki na cały dzień. Zniknie zatem obowiązek robienia zakupów i gotowania. Zaoszczędzony czas będziemy mogli przeznaczyć na inne przyjemności, czy nawet na aktywność fizyczną.

Źródło: https://timcatering.pl/blog/dieta-antyhistaminowa/