Dietę keto warto wzbogacić o produkty bogate w jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Na pewno świetnym wyborem będą orzechy. Chrupiące, pyszne mogą stanowić ciekawy dodatek do wielu potraw. Jednak wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że orzechy mają wiele dobroczynnych właściwości. Jakie zatem produkty wziąć pod uwagę? Jakie orzechy na diecie ketogenicznej się sprawdzą? Odpowiadamy!
Orzechy na diecie – co można zyskać?
Przede wszystkim zacznijmy od tego, co właściwie wnosi fakt, że orzechy na diecie będziemy jedli. Jakie są ich właściwości? Okazuje się, że wszystkie orzechy mają wysoką zawartość składników odżywczych, a ich nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Orzechy są bardzo dobrym źródłem tłuszczów, białka i błonnika. Do tego to skarbnica witamin i minerałów, więc włączając je do codziennego menu, możemy ochronić się przed ich niedoborami. Usprawni się też wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, a my będziemy cieszyli się lepszym samopoczuciem i zdrowiem. Oczywiście same orzechy nam nie wystarczą. Musimy zadbać o różnorodną dietę, w której nie zabraknie też owoców, warzyw, jakościowych gatunków mięs, czy zbóż. Mimo wszystko eksperci jasno zauważają, że orzechy mają właściwości prozdrowotne. Szczególnie dotyczy to kilka gatunków. I tak najlepsze orzechy to między innymi orzechy włoskie, nerkowca, pistacje, orzechy makadamia, laskowe i migdały. Orzechy włoskie są bogate w witaminę E, która działania antyoksydacyjnie. Orzechy nerkowca to źródło cynku, więc dają możliwość zachowania zdrowej cery. Pistacje wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, zaś orzechy makadamia to dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Sięgając po nie regularnie, można pozytywnym wpłynąć na funkcjonowanie układu krwionośnego i obniżyć poziom złego cholesterolu. Jeśli chodzi o orzechy laskowe, to zawierają w sobie dużo błonnika. Z kolei migdały dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, witamin i minerałów. Taki zestaw składników sprawia, że migdały korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, skórę, odporność i samopoczucie.
Jakie orzechy na keto i w jakiej ilości?
Dieta ketogeniczna to program żywieniowy, który skupia się na ograniczeniu spożycia węglowodanów, a zwiększeniu zdrowych tłuszczów. Jej cele jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, gdzie ciało będzie wykorzystywało tłuszcze jako podstawowe źródło energii. Początkowo dieta była stosowana w przypadku padaczki lekoopornej. Z czasem zyskała na popularności i doczekała się modyfikacji, które pozwalają wywrzeć jeszcze korzystniejszy wpływ na zdrowie człowieka. I tak do tego programu żywieniowego zaczęto wprowadzać coraz więcej roślinnych źródeł kwasów tłuszczowych, a więc na przykład awokado, pestek, czy nasion. Ten rodzaj diety określono jako keto śródziemnomorska. Kładzie ona szczególny nacisk na spożycie różnego rodzaju orzechów, ale w umiarkowanej ilości. Wszystko dlatego, że orzechy węglowodany zawierają, a wiadomo, że ich spożycie trzeba ograniczyć na keto. Zatem jakie orzechy na keto warto wybierać? W szczególności polecane orzechy keto to takie, które są bogate w zdrowe tłuszcze i białko, ale mają też niską zawartość tłuszczów. Dobrym wyborem będą migdały i pistacje na keto, ale nie tylko. Komponując jadłospis, możemy sięgać po orzechy nerkowca na keto i orzechy laskowe. Dozwolone jest również, by orzechy włoskie na keto jeść, czy orzechy brazylijskie keto. Do tego świetnym wyborem będą orzechy makadamia, które zostały docenione za bardzo łagodny smak. Ciekawostką może być fakt, że sami zdecydujemy, jak będziemy jedli orzechy w diecie keto. Możemy wykorzystać je jako dodatek do granoli, sałatki lub innych potraw. To też smaczna przekąska, zwłaszcza jeśli stawiamy na jakościowe orzechy na redukcji. Możemy nią zastąpić inne niezdrowe produkty, po które do tej pory chętnie sięgaliśmy.
A co z samą ilością orzechów? W jakich porcjach jeść orzechy laskowe na keto lub pistacje na diecie keto ? Tutaj nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ dozwolona ilość zależy od kilku indywidualnych czynników. Najważniejsze znaczenie ma zapotrzebowanie energetyczne i procentowy rozkład makroskładników. Układając swój jadłospis, powinniśmy brać pod uwagę, które orzechy mają najmniej węglowodanów, a które najwięcej. Przykładowo migdały zawierają około 5-6 g węglowodanów w 100 g. Orzechy nerkowca około 20 g węglowodanów w 100 g, a orzechy laskowe (niesolone) około 16 g węglowodanów w 100 g produktu. Dlatego migdały na keto możemy jeść w większej ilości, a orzechów nerkowca i laskowych mniej. Poza tym musimy też sprawdzać, czy orzechy na diecie ketogenicznej są wolne od takich dodatków jak sól, cukier i oleje roślinne. Takie składniki nie dość, że tłumią naturalny smak orzechów, to jeszcze negatywnie wpływają na zdrowie.