Dieta ketogeniczna jak zacząć?

Zaciekawiła Cię dieta ketogeniczna? Nie wiesz jednak, czy wyjdzie Ci na korzyść? A może po prostu nie wiesz, jak zacząć lub osiągnąć stan ketozy? W takim razie zajrzyj do naszego artykułu. Czeka tutaj na Ciebie wiele przydatnych informacji związanych z tym sposobem odżywiania.

dieta keto zasady

Jakie dieta keto zasady ma?

Dieta ketogeniczna opiera się na ograniczeniu spożycia węglowodanów i jednoczesnym zwiększeniu obecności tłuszczów w jadłospisie. Dobrze skomponowana dieta keto zasady ma takie, że 80% to tłuszcze. Pozostałe 20% to węglowodany i białko. Jak wiadomo, węglowodany dla naszego organizmu są podstawowym źródłem energii. W chwili, gdy dostarczamy ich za mało, zaczynają szukać innego źródła energii i w tym przypadku są to tłuszcze. Wówczas następuje tzw. stan ketozy. Zastanawiasz się stan ketozy co to? To właśnie stan, w którym organizm pobiera energię z własnej tkanki tłuszczowej. W rezultacie mamy jej o wiele mniej. Warto jednak zauważyć, że wprowadzenie organizmu w stan ketozy wymaga czasu, więc musimy uzbroić się od razu w cierpliwość. To, jak szybko wejść w ketozę uzależnione jest też od wielu różnych czynników. Mimo wszystko zaleca się stopniowe działania, więc jak wejść w stan ketozy? Na pewno zaczynając od ograniczenia spożycia węglowodanów. Jednoczenie zwiększamy stopniowo spożycie tłuszczów. Do tego w czasie adaptacji organizmu warto zadbać o odpowiednie nawodnienie. Wskazane jest picie minimum dwóch litrów płynów, najlepiej jakościowej wody naturalnej. A stan ketozy po jakim czasie uda się osiągnąć? Zwykle jest to około trzydziestu dni.

dieta ketogeniczna jak zacząć

Dieta ketogeniczna jak zacząć?

Wielu z nas działa pod wpływem impulsu, co skutkuje tym, że z marszu przechodzimy na ten sposób odżywiania. Nie jest to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Zatem dieta ketogeniczna jak zacząć? Przede wszystkim powinniśmy wykonać zestaw niezbędnych badań, ponieważ pozwolą nam sprawdzić, czy nasz organizm jest gotowy na wprowadzenie zmian. Jakie badania zrobic przed dieta ketogeniczna? Podstawa to morfologia krwi i badanie ogólne moczu. Do tego warto sprawdzić parametry pracy wątroby i nerek. Jeśli okaże się, że nie mamy żadnych przeciwwskazań, to możemy powoli wdrażać zmiany. Oznacza to stopniowe ograniczenie węglowodanów i zastępowanie je tłuszczami. Pamiętajmy przy tym, że na ketogenicznej diecie musimy trzymać się zasad. Odstępstwa nie są możliwe, ponieważ w ten sposób nie uda nam się utrzymać ketozy. Ważne jest też to, jak będzie wyglądać nasze keto śniadanie na adaptacji i inne posiłki w ciągu dnia. Musimy pilnować właściwych proporcji składników w diecie. Dla przypomnienia tłuszcze stanowią tutaj aż 80%. 10 % to węglowodany i 10% białka. 

dieta ketogeniczna co jeść

Zbilansowana dieta ketogeniczna – produkty zalecane i zabronione

Zdrowa i zbilansowana dieta ketogeniczna wiąże się z jedzeniem produktów dostarczających dobrego tłuszczu. Powinny zatem być jak najmniej przetworzone, najlepiej naturalne, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Podstawą większości programów żywieniowych są świeże warzywa i owoce. To dobre źródło witamin i minerałów, a ich potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Nie inaczej jest i przy tym programie żywieniowym. Dlatego dieta ketogeniczna zasady opiera właśnie na świeżych produktach z tej kategorii. Z warzywa możemy sięgać po kalafior, brokuły, cukinię, marchew i pietruszkę. Na dobre wyjdzie nam dieta bogata w sałatę, pomidory, dynię, seler i szpinak. A co z owocami? Czy kiwi jest keto? Całe szczęście tak i nie tylko ono. Przechodząc na ten sposób odżywiania, możemy sięgać nawet po maliny, jagody, borówki, porzeczki i cytryny. Produkty wskazane w diecie keto to różnego gatunku mięsa, zwłaszcza drób, wieprzowina, czy jagnięcina. Ryby i owoce morza też powinny znaleźć się w menu. Z owoców morza możemy jeść wszystko. Z ryb najlepiej sięgać po karpia, sardynki, łososia i makrele. Tym, co jeść żeby wejść w ketozę są też jaja i naturalne tłuszcze. Dozwolona jest nie tylko oliwa z oliwek, ale też olej rzepakowy na diecie keto. Śmiało możemy sięgać nawet po olej z awokado, olej z orzechów włoskich, masło klarowane i olej lniany. Pełnowartościowe posiłki na keto adaptacji mogą uwzględniać nabiał (pełnotłuste mleko, mleczko kokosowe, ser feta), orzechy (laskowe, włoskie, migdały), pestki dyni i słonecznika. Na dobre nam wyjdzie sięganie po takie przyprawy jak chili, bazylia, tymianek, rozmaryn i kolendrę. 

A czego sie nie je na keto? Jakich produktów powinniśmy kategorycznie unikać? Skuteczna i zarazem bezpieczna dieta wymaga odstawienia wszelkiego typu słodyczy i napojów słodzonych. Niewskazane jest jedzenie makaronu, ryżu i kasz. Niestety płatki żytnie i płatki owsiane keto dieta zabrania. Podobnie zresztą jak spożywanie otrąb. Jest też pewna grupa owoców i warzyw, których lepiej się wystrzegać na tym programie żywieniowych. I tak dieta keto ciecierzyca nie jest wskazana. Lepiej wyeliminować z diety też fasolę, kukurydzę i ziemniaki. Z owoców niewskazane jest jedzenie bananów, pomarańczy, winogrona, jabłek i arbuza. Na bok odstawiamy też wszystkie produkty light.

Źródło: https://timcatering.pl/blog/bezpieczna-dieta-ketogeniczna-zasady-o-tym-musisz-pamietac/