W zdrowej i zbilansowanej diecie ważne jest rozplanowanie makroskładników. Zgodnie z zaleceniami Instytutu żywności i żywienia 55 procent powinny pokrywać węglowodany. 15 procentowy udział makroskładników w diecie powinno obejmować białko, a około 30% warto przeznaczyć na tłuszcze. Jeżeli pod uwagę bierzemy dietę niskotłuszczową, to zamierzamy zachwiać zasady Piramidy Zdrowego Żywienia. Co to jednak dokładnie oznacza? Czym jest dieta niskotłuszczowa i u kogo się sprawdzi? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Dieta niskotłuszczowa – co to takiego?
Dieta niskotłuszczowa to program żywieniowy, który wiąże się z ograniczeniem obecności tłuszczów w codziennym jadłospisie. Co ważne, nie eliminujemy tego składnika całkowicie. Tłuszcze spełniają bowiem ważne funkcje w naszym organizmie. Przede wszystkim wspomagają prawidłowe działanie komórek i chronią je przed szkodliwym wpływem czynników z zewnątrz. Wspomagają układ nerwowy i biorą udział w syntezie hormonów. Do tego tłuszcze dostarczają energii i są niezbędne do rozpuszczania witamin A, D, E i K. Nie sposób pominąć też tego, że tłuszcze chronią narządy wewnętrzne, regulują uczucie głodu i powodują poczucie sytości. Na czym w takim razie polega dieta niskotłuszczowa? Najprościej mówiąc na ograniczeniu tłuszczów nasyconych i będących źródłem cholesterolu. W jadłospisie za to pojawiają się zdrowe źródła tłuszczów. Zwiększa się też udział spożywanych węglowodanów i białka. Dobrze skomponowana dieta niskotłuszczowa jadłospis opiera się na mniej kalorycznych potrawach niż w standardowej diecie. Do tego zalecane jest spożywanie mniejszych objętościowo porcji, ale z większą częstotliwością. Optymalna ilość to 4-5 posiłków w ciągu dnia. Jednak wszelkie szczegóły pozostają do indywidualnego ustalenia.
Dieta niskotłuszczowa co jeść, a czego unikać?
Jak w takim razie ułożyć codzienny jadłospis? Dieta niskotłuszczowa co jeść, a jakich produktów się wystrzegać? Na pewno dieta niskotłuszczowa przepisy powinna opierać się na warzywach i owocach, ponieważ są dobrym źródłem witamin i minerałów. Do produktów zalecanych na obiad niskotłuszczowy zaliczają się chude gatunki mięs. Śmiało możemy sięgać po chudą cielęcinę, młodą wołowinę lub kurczaka. Jedzenie indyka, kurczaka lub polędwicy też dozwolone. Dobra
dieta niskotłuszczowa przepisy na obiad może opierać na chudych rybach, a więc na przykład na dorszu, pstrągu strumieniowym, mintaju lub halibucie. Układając codzienne menu, warto zadbać o obecność pełnoziarnistych produktów zbożowych i mlecznych produktów niskotłuszczowych. Polecane produkty bez tłuszczu to chude mleko, chude sery, kefiry, jogurty naturalne i maślanki. Poza tym warto, by diety beztłuszczowe były łączone z jedzeniem produktów będących źródłem kwasów nienasyconych. Wykazują one silne działanie przeciwzapalne, ale też mogą chronić przed rozwojem miażdżycy i innych poważnych schorzeń. Dieta beztłuszczowa co jeść z tej kategorii produktów? Dobrym wyborem będzie oliwa z oliwek, olej rzepakowy i olej lniany. Wskazane jest, by dieta bez tłuszczu jadłospis opierała na awokado, orzechach, nasionach i pestkach. Chia, nasiona słonecznika i dyni to tylko kilka z nich. W diecie niskotłuszczowej ważne jest też, by nie zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Sięgać należy po niegazowaną wodę, napary ziołowe i herbaty (zielona, czerwona, biała, czy owocowo). Na liście dozwolonych produktów znajdują się też świeże soki owocowo-warzywne.
Skoro wiemy już, dieta beztłuszczowa co mozna jesc, to pozostaje nam ustalić, jakich produktów lepiej się wystrzegać. Co warto wyeliminować z menu? Przede wszystkim powinna być to dieta z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych i tłustego mięsa. Dobra dieta bez tłuszczów zwierzęcych to taka, w której nie używamy masła, słoniny i smalcu. W codziennym jadłospisie lepiej zrezygnować z jedzenia wieprzowiny, baraniny, dziczyzny i podrobów. Niewskazane są też tłuste wędliny, konserwy i salceson. Dieta niskotłuszczowa czego nie jeść? Tłustych ryb, a więc na przykład węgorza, łososia i suma. Na tym jednak nie koniec, ponieważ dieta niskotłuszczowa efekty dobre da, jeśli zrezygnujemy z pełnotłustego nabiału. Mleko pełnotłuste, kefir pełnotłusty i jogurt pełnotłusty to produkty, których lepiej się wystrzegać. Codzienna dieta niskotłuszczowa i niskocukrowa powinna wiązać się z ograniczeniem, a najlepiej całkowitą eliminacją żywności wysokoprzetworzonej. Niewskazane jest nie tylko jedzenie fast foodów, słonych przekąsek, czy gotowych dań, ale też słodkości. Batony, ciasteczka, ciasta i gotowe wypieki cukiernicze powinny zniknąć z jadłospisu. Poza tym dieta niskotłuszczowa menu nie powinna opierać na zupach z tłustymi wywarami. Ograniczyć należy też spożywanie alkoholu.
Dieta niskotłuszczowa z ograniczeniem błonnika – dla kogo?
Tak naprawdę, to dieta niskotłuszczowa z ograniczeniem błonnika może sprawdzić się u każdego z nas. Ważne, by po prostu była dobrana indywidualnie i nigdy na własną rękę. Najlepiej postawić na wsparcie fachowców lub zamówić dietę pudełkową. Stawiając na tę drugą opcję zapewnimy sobie sporą oszczędność czasu, ale też wygodę, ponieważ nie będziemy musieli zastanawiać się, czy wybieramy produkty beztłuszczowe. Firmy cateringowe zapewniają indywidualne diety spersonalizowane pod indywidualne oczekiwania klientów. Tym samym otrzymamy dokładnie taką dietę, jaka jest nam w danym momencie potrzebna. Co ważne, dieta niskotłuszczowa produkty beztłuszczowe będzie zawierać, ale przy tym będzie zdrowa i pełnowartościowa. Tym samym nie narazimy się na niedobory składników odżywczych i będziemy wspierać prawidłowe działanie organizmu.
Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że jest pewna grupa osób, który szczególnie polecana jest dieta mało tłuszczowa. Mowa tutaj na przykład o tych, którzy zmagają się z miażdżycą, chorobą niedokrwienną serca lub mają za sobą zawał. Dieta niskotłuszczowa dla kogo jeszcze? Dla osób otyłych, ze zdiagnozowaną kamicą żółciową lub po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Zapalenie trzustki i zbyt wysoki poziom złego cholesterolu zachęca, by dieta niskotłuszczowa przykładowy jadłospis sprawdzić i wprowadzić zmiany do swojego odżywiania.