Ziemniaki wbrew pozorom są niskokaloryczne, co oznacza, że mogą być spożywane nawet na diecie odchudzającej. Ponieważ zawierają cenne wartości odżywcze, nie powinno się eliminować ich ze swojego jadłospisu. Sprawdź, ile kalorii i jakie właściwości mają. Dlaczego są tak ważne dla każdego organizmu i w jakich ilościach najlepiej je spożywać.
Ile kalorii ma ziemniak?
Ku zaskoczeniu tych, którzy na co dzień nie liczą kalorii i mają niski poziom wiedzy w zakresie zdrowego odżywiania, ziemniaki są niskokaloryczne. W 100 g ziemniaków znajduje się około 70 kcal. Porównując je do takiej samej porcji kaszy albo makaronu, kaloryczność ziemniaków jest mniejsza. Zatem ziemniaki same w sobie nie są kaloryczne. Ich kaloryczność zależy od formy podania, a także dodatków, z którymi mogą być przyrządzone.
Dla porównania, 100 g frytek zawiera około 300 kalorii, a 100 g pieczonych ziemniaków około 150 kalorii. Ugotowane ziemniaki z dużą ilością kopru podane z rybą lub mięsem i zdrową surówką to obiad, który można zjeść, nawet będąc na diecie. Oczywiście wszystko to w rozsądnych proporcjach. A to dlatego, że zawierają dużo cennych dla organizmu wartości.
Co zawiera ziemniak? Czyli najbardziej doceniane wartości odżywcze ziemniaka
Ziemniaki zawierają dużo składników odżywczych, w tym na przykład potas, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania serca, mięśni i nerwów. Ponadto ma także magnez i fosfor – składniki ważne dla zdrowia kości i zębów. Jakie witaminy ma ziemniak? Jest bogaty w witaminę C i witaminy z grupy B, które wspierają odporność, układ nerwowy i metabolizm.
W 100 g ziemniaka znajdują się następujące wartości odżywcze:
- białko – 1,71 g,
- węglowodany – 20,01 g,
- tłuszcz – 0,10 g,
- błonnik – 1,8 g.
Biorąc pod uwagę powyższe, nawet będąc na diecie odchudzającej, nie powinno się całkiem rezygnować z jedzenia ziemniaków. Należy jednak zadbać o różnorodność posiłków i nie jeść ich do każdego obiadu. Bo jak z wszystkim, co za dużo, to nie zdrowo.
Ziemniak w diecie pudełkowej zamiast ryżu? To możliwe!
Ziemniaki mogą być składnikiem zbilansowanej i urozmaiconej diety. Często pojawiają się więc w menu cateringu dietetycznego, nie tylko typowo na odchudzanie, ale też w diecie pudełkowej sport, standard, wegetariańskiej czy np. wege. Wszystko dlatego, że zawierają tak cenne dla organizmu składniki odżywcze i nie są zbyt kaloryczne. Mogą więc od czasu do czasu zastąpić popularne w dietach ryż, kaszę i makaron. Wystarczy zadbać o odpowiednie przygotowanie ziemniaka, by móc jeść go bez wyrzutów sumienia i konieczności spalania na siłowni.
Obecny w ziemniakach błonnik wspomaga trawienie i nie tuczy, dlatego może śmiało gościć w diecie odchudzającej. Co prawda dosłownie nie redukuje tkanki tłuszczowej i nie przyczynia się do spadku nadprogramowych kilogramów, ale odpowiednio zastosowany w diecie też nie podnosi wagi.
Podsumowanie
Ziemniaki niektórym osobom tak mocno kojarzą się z drugim daniem obiadowym, że nawet nie potrafią sobie wyobrazić, co mogłoby je zastąpić. Na szczęście jak widać, nie trzeba tego robić. Wystarczy, że będą zjadane z umiarem. Zawierają witaminy i składniki odżywcze, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Odpowiednio podane i połączone z innymi produktami, warzywami, mięsem czy rybą, mogą stanowić pełnowartościowy posiłek odpowiedni nawet dla tych, którzy są na diecie.
Zatem można jeść ziemniaki na diecie odchudzającej. Wybierając odpowiedni catering dietetyczny, można mieć pewność, że nie tylko będą się w nim pojawiać, ale też będą przyrządzane w taki sposób, aby nie utraciły wartości odżywczych, nie były zbyt kaloryczne, a smakowały.