Została Ci zalecona dieta wątrobowa? Nie wiesz, co możesz na niej jeść? A może masz problemy z ustaleniem, jakich produktów unikać? Zajrzyj w takim razie do poniższego artykułu. Dostarczy Ci wielu cennych informacji o diecie wątrobowej.
Czym jest dieta wątrobowa?
Wątroba odpowiada za usuwanie toksyn powstających przy przemianie materii i przyjmowanych wraz z posiłkami. Jednak ten narząd odpowiada też za wiele innych zadań. Wytwarza żółć niezbędna do trawienia tłuszczów. Reguluje poziom glukozy we krwi i wpływa na równowagę hormonalną. Dlatego tak ważne jest, by wspierać jej dobre zdrowie. Będzie to możliwe właśnie z pomocą diety wątrobowej. Czym jest? Najprościej mówiąc dieta wątrobowa to sposób odżywiania mający na celu dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych i zaspokojenie potrzeb energetycznych organizmu. Jednoczenie dieta na wątrobę ma eliminować produkty szkodliwe i w ich miejsce wprowadzić te, które dobroczynnie wpłyną na ten ważny narząd. Dieta wątrobowa jest lekkostrawna. Ma niską zawartość błonnika pokarmowego, tłuszczu i białka. Najczęściej ten sposób żywienia polecany jest tym, którzy zmagają się z poważnymi schorzeniami wątroby (zapalenie wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dietę stosowały osoby zdrowe. Wskazaniem do tego jest chęć wspierania poprawnego działania wątroby lub detoksykacji organizmu. Poza tym przejście na dietę wątrobową wyjdzie też na korzyść tym, kto odczuwa objawy zaburzenia jej pracy.
Jakie zasady ma dieta wątrobowa?
Przy diecie wątrobowej trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim mówimy tutaj o spożywaniu produktów wspomagających jej pracę. Dziennie powinniśmy jeść około 5-6 posiłków o małej objętości i w regularnych porach. Pierwszy posiłek najlepiej zjeść w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu. Z kolejny ostatni na 2-3 godziny przed snem. Dobra dieta na wątrobę i trzustkę uwzględnia picie 2-2,5 litra płynów na dobę. Osoby aktywne fizyczne powinny odpowiednio zwiększyć dawkę. Warto też wdrożyć picie ciepłej wody z cytryną na czczo. W ten sposób rozgrzejemy organizm i pobudzimy wątrobę do pracy. Poza tym dieta przy chorej wątrobie powinna wiązać się z eliminacją alkoholu, ponieważ działa toksycznie na ten narząd. Warto też unikać nadmiernego stresu, rzucić palenie i inne używki. Dietę wątrobową najlepiej połączyć z aktywnością fizyczną. Zalecane są też wizyty w saunie i ciepłe kąpiele.
Dieta watrobowa co jesc a czego unikac?
Jedno z ważniejszych pytań dotyczy tego, co jeść przy chorej wątrobie, a czego unikać? Na pewno podstawą zdrowej diety będą warzywa i owoce. Powinny znaleźć się niemal w każdym posiłku, zwłaszcza że wykazują właściwości odtruwające i przeciwutleniające. W szczególności polecane są zielone warzywa liściaste, marchew i buraki. A jakie owoce na wątrobę wybierać? Zawierające antocyjany, a więc czarne jagody, maliny, jeżyny, czy ciemne winogrona. Komponując menu, warto uwzględnić też produkty zawierające węglowodany złożone. Zatem co jeść na wątrobę z tej grupy produktów? Dobrym źródłem węglowodanów złożonych jest kasza jaglana i amarantus. Musimy też zadbać o optymalną zawartość białka w diecie, tłuszczów i błonnika. Zatem w codziennej diecie nie powinno zabraknąć kurczaka, tofu, mięsa, chudych serów i jaj. Zdrowe tłuszcze dostarczymy organizmowi, stosując olej kokosowy, oliwę z oliwek i masło klarowane. Nie powinniśmy też zapominać o przyprawach i ziołach, ponieważ dobroczynnie wpływają na wątrobę. Przykładowo kurkuma zawiera kurkuminę, która wspomaga trawienie tłuszczów. Z kolei czarnuszka wspiera leczenie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Pracę wątroby wspiera też rumianek, melisa, łopian i mięta pieprzowa.
A czego powinniśmy unikać? Jakie produkty nie są wskazane na diecie wątrobowej? Na pewno niewskazane jest jedzenie fast foodów i żywności przetworzonej. Istnieje też warzywo które niszczy wątrobę i mówimy tutaj o cebuli. Nie należy jej jeść ani na surowo, ani też zrumienionej na tłuszczu i w połączeniu z warzywami kapustnymi. Dieta wątrobowa odradza spożywania całych nasion roślin strączkowych. Niedojrzałe owoce, tłuste ryby i mięso też znajdują się na liście produktów zakazanych. Jeśli zastanawiasz się, jaka dieta na wątrobę jest najlepsza, to pamiętaj, że taka, w której nie ma świeżego chleba, grubych kasz i tłustego nabiału. Należy też ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z menu słodycze i wyroby cukiernicze zawierające biały cukier.
Jaka dieta na wątrobę się sprawdzi, a jakiej unikać?
Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że przy chorej wątrobie najlepiej zastosować detoks organizmu. Dlatego wiele osób przechodzi na diety sokowe, główkę lub post warzywno-owocowy. Tymczasem takie postępowanie może narazić nas na jeszcze więcej problemów, a ich raczej nikt z nas nie chciałby doświadczyć. Zatem jaka dieta na wątrobę jest najlepsza? Zdrowa, zbilansowana i zgodna z naszym zapotrzebowaniem energetycznym. Jeśli nie wiemy, jak ją opracować, to możemy postawić na catering dietetyczny. Gwarantuje dostawę gotowych posiłków na cały dzień. Będą smaczne, zdrowe i zgodne z naszymi potrzebami. Poza tym dieta pudełkowa pozwala zaoszczędzić sporo czasu na gotowaniu i robieniu zakupów. Dlatego takie rozwiązanie gwarantuje nam też wygodę.