tim catering

Kalkulator kalorii

Jak dobrać odpowiednią ilośc kalorii?

Ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia to istotny czynnik w procesach odchudzania, utrzymania wagi oraz przybierania na masie.

Osoby aktywne fizycznie, jak i te, które chcą po prostu na co dzień podchodzić świadomie do tematu swojej wagi na pewno zastanawiają się nad tym, jakie jest ich dzienne zapotrzebowanie na kalorie oraz jaką dietę powinny wprowadzić. W tym celu sprawdza się licznik kalorii, wyznaczający, ile dziennie kalorii powinno się spożywać. Można go sprawdzać codziennie lub okresowo, w zależności od tego, jakie ma się cele żywieniowe.
Kalkulator BMR pozwala utrzymywać podstawowe funkcje organizmu, zachodzące w: układzie nerwowym, nerkach, wątrobie, sercu, jak i pozostałych narządach. Wszystkie dane, jak i proporcje powinny być dobrze podane, ponieważ organizm ludzki spala kalorie z różnym natężeniem. Wiele zależy od tego, w jakim ktoś jest wieku oraz jaka jest jego aktualna kondycja zdrowotna. Inne będzie zapotrzebowanie kaloryczne w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, o czym również trzeba pamiętać.
Sprawdzając, jakie jest zapotrzebowanie na białko, węglowodany oraz tłuszcze, można przekonać się, jakie wartości dla danej osoby będą najlepsze. Ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia to istotny czynnik w procesach odchudzania, utrzymania wagi oraz przybierania na masie. Kalkulator pomaga ustalić odpowiednią wartość. Pozwala to świadomie kontrolować dietę oraz osiągać zamierzone cele żywieniowe oraz treningowe. Wartość BMR określa liczbę kalorii, którą organizm przeznacza w ciągu doby na podstawowe funkcje życiowe. Dlatego na przykład warto wiedzieć, że w trakcie odchudzania nie należy spożywać mniej kalorii niż wynosi BMR, ponieważ może to przynieść niepożądane skutki, takie jak: znaczne osłabienie, zwiększenie poziomu kortyzolu, czy zawroty głowy. Z kolei, spożywanie zbyt dużej liczby kalorii może powodować nadmierne otłuszczenie, także w przypadku organów wewnętrznych.
Dla osób nie mających wiedzy o dietetyce kalkulator kalorii jest niezwykle przydatnym narzędziem. Jeśli zmagasz się ze zbyt niską masą ciała, a jesz dużo i nie możesz przytyć, koniecznie oblicz własne zapotrzebowanie kaloryczne, ponieważ być może jesteś na deficycie kalorycznym. Jeżeli zaś Twoim celem nie jest przybranie bądź utrata wagi, kalkulator wskaże, ile powinieneś zjadać kalorii i wskaże na konkretne ilości makroskładników, których potrzebuje organizm, żeby cieszyć się zdrowiem. Przelicznik kalorii pozwala ustalić, w jaki sposób zmienić nawyki żywieniowe, żeby uniknąć przesycenia kalorycznego, będącego głównym powodem nadwagi lub otyłości. Jest więc prostym narzędziem, z użyciem którego można później ustalić optymalnie zbilansowane menu.

Kalkulator kalorii