Co powoduje wypłukiwanie potasu z organizmu i czy dieta pudełkowa może temu zapobiec?

Potas jest minerałem, który odpowiada za szereg procesów zachodzących w naszym organizmie, w tym za regulację ciśnienia tętniczego krwi i prawidłową pracę mięśni. Jego utrzymanie na optymalnym poziomie jest kluczowe dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego warto mieć na uwadze, że przez nieodpowiedni wybór produktów sami możemy narazić się na jego niedobory. Czym nam to grozi? Co powoduje wypłukiwanie potasu z organizmu i jak temu zaradzić? Z pomocą przychodzi dieta pudełkowa, która jest tak skomponowana, by dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

skutki niedoboru potasu

Jakie są skutki niedoboru potasu w organizmie?

Wielu z nas nie przykłada zbyt dużej uwagi do tego, czy w organizmie występują niedobory tego pierwiastka, a to ogromny błąd, ponieważ możemy narazić się na różne dolegliwości i zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Jednym z głównych objawów niedoboru potasu jest osłabienie i zmęczenie mięśni. Potas wpływa na ich prawidłowe funkcjonowanie, a jego niski poziom może doprowadzić do skurczów i bolesnych przykurczów. Mogą też pojawiać się zaburzenia rytmu serca, w skrajnych przypadkach nawet zatrzymanie jego akcji. Dzieje się tak dlatego, że potas jest niezbędny do utrzymania prawidłowego przewodnictwa impulsów elektrycznych w sercu. Niedobór potasu wpływa negatywnie na ciśnienie krwi – gdy jego pozom jest zbyt niski, może dojść do zwiększenia ciśnienia krwi, a to z kolei obciąża układ krążenia i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Innym skutkiem może być odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe, bo potas odgrywa rolę w utrzymaniu równowagi płynów w naszym organizmie.

co wypłukuje potas z organizmu

Co wypłukuje potas z organizmu?

Dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia powinniśmy zidentyfikować produkty wypłukujące potas z organizmu. Wśród nich znajdują się napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, herbata i napoje energetyczne. Kofeina działa moczopędnie, a przez zwiększone wydalanie moczu tracimy więcej cennych minerałów, w tym właśnie potas.

Sól również ma bezpośredni wpływ na wypłukiwanie potasu. Gdy spożywamy jej za dużo, to nasze nerki starają się pozbyć zbędnego sodu, a wraz z nim dochodzi do zwiększonej utraty potasu. Dużo soli zawiera żywność wysokoprzetworzona, w tym słone przekąski, dania instant, wędliny, czy konserwy.

Tym, co wypłukuje potas z organizmu człowieka, jest alkohol. Dzieje się tak z różnych powodów, ale najważniejszy to ten, że działa moczopędnie, więc zwiększa produkcję moczu i prowadzi do odwodnienia. Wraz z moczem tracimy elektrolity, więc faktycznie alkohol wypłukuje potas, ale też magnez i wapń. Jego długotrwałe nadużywanie może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka i jelit, a skutkiem tego są zaburzenia wchłanianie składników odżywczym w przewodzie pokarmowym, w tym potasu.

Poza tym na utratę potasu narażone są osoby, które zmagają się z nadmierną potliwością lub biegunkami. W grupie ryzyka są też osoby przyjmujące konkretne leki, w tym niektóre leki moczopędne, na astmę i alergie, czy preparaty z grupy glikozydów nasercowych.

niedobór potasu co jeść

Niedobór  potasu – co jeść?

Jeśli mamy niedobory potasu w organizmie, to warto wprowadzić zmiany w swojej codziennej diecie. Powinniśmy nie tylko ograniczyć produkty, które powodują wypłukiwanie potasu z organizmu, ale też częściej sięgać po te, które są jego dobrym źródłem. Podstawą zdrowej i zbilansowanej diety są warzywa i owoce. Szczególnie bogate w potas są pomidory, szpinak, bataty, brokułu, banany, czy nasiona roślin strączkowych (fasola, groch, soczewica). Dobrym wyborem będą suszone owoce, takie jak morele, daktyle i rodzynki, ponieważ zawierają skoncentrowaną dawkę potasu.

Na niski poziom potasu warto też jeść pełnoziarniste produkty zbożowe, w tym kaszę gryczaną, kaszę jęczmienną, płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo i ryż brązowy. Do tego nabiał (np. mleko, jogurty naturalne, ser biały), chude mięso i ryby.

wypłukiwanie potasu a dieta pudełkowa

Wypłukiwanie potasu z organizmu a dieta pudełkowa

Kluczem do utrzymania odpowiedniego poziomu potasu jest zbilansowana dieta, bogata w różnorodne produkty, ale ograniczająca obecność przetworzonej żywności. Ułożenie pełnowartościowego jadłospisu jest trudne dla osób bez wiedzy i doświadczenia. Dlatego w takich sytuacjach warto postawić na dietę pudełkową. W ofercie firmy cateringowej jest wiele różnych programów żywieniowych, które można dobrać do indywidualnych preferencji żywieniowych oraz potrzeb organizmu. Z pomocą diety pudełkowej utrzymasz nie tylko optymalny poziom potasu, ale też innych składników odżywczych, co jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.