Jak powinna wyglądać zdrowa dieta na mase? 

Chcesz uzyskać wymarzoną sylwetkę? Rozważasz wdrożenie diety na masę? Nie wiesz, jak powinna ona wyglądać? Zajrzy do naszego artykułu, a zyskasz wiele przydatnych informacji!

produkty na masę

Jaka dieta na mase się sprawdzi?

Każdy, kto pragnie zbudować masę mięśniową, wie, że to długi i złożony proces. Składa się na niego ciężka praca i częste treningi. Jednak ostateczne efekty zależą w dużej mierze od tego, jak wygląda też codzienne odżywianie. Zatem jaka dieta na mase będzie odpowiednia? Jak skomponować swój jadłospis? Na pewno trzeba zadbać o to, by dieta na mase była zdrowa i zbilansowana. Musi opierać się o pełnowartościowych artykułach spożywczych. Powinny dostarczać odpowiedniej ilości witamin, minerałów, czy białka. Dzięki temu zwiększymy swoją siłę, zapewnimy organizmowi lepszą regenerację po treningach. Poza tym zbilansowana dieta pozwoli zachować zdrowe zdrowie i wagę na optymalnym poziomie.

Na pierwszy rzut oka ułożenie odpowiedniego menu może wydać się to nie lada zadaniem. Jest to szczególnie problematyczne dla tych z nas, którzy nigdy wcześniej nie stosowaliśmy tego typu diet. Jednak nikt nie powiedział, że dieta na budowę masy mięśniowej musi być przez nas samodzielnie opracowywana. Do swojej dyspozycji mamy dietetyków. Dysponują szeroką wiedzą i doświadczeniem, więc chętnie wesprą przy tym zadaniu. Pomocny może okazać się też dieta pudełkowa, zwłaszcza zamówiony u profesjonalnej firmy cateringowej. Stosując zalecenia oparte na rygorystycznej analizie składników pokarmowych, firma cateringowa jest w stanie dostarczyć najlepsze programy żywieniowe. Dobrać je można do swoich celów, aktualnego stanu zdrowia, czy nawet preferencji. Dzięki temu nawet zamówienie diety na masę nie sprawi problemu. 

dieta pudełkowa na mase

Jakie założenia ma dieta na przyrost mięśni?

Swoją przygodę z budowaniem masy mięśniowej warto zacząć od określenia zapotrzebowania kalorycznego. Ustalając je, należy wziąć pod uwagę ilość aktywności fizycznej i podstawową przemianę materii. Następnie należy obliczyć nadwyżkę kaloryczną. Najlepiej jeśli dieta wzmacniająca mięśnie będzie opierać się na posiłkach ze wzrostem kalorii o 10% niż przy utrzymaniu zera kalorycznego. Dzięki temu dieta na mase efekty da dobre i nie będzie zaburzać  funkcjonowania jelit. Może to się objawiać bólami brzucha, czy nawet biegunką. 

Same posiłki muszą być zdrowe, zbilansowane i wartościowe. Dlatego należy skupiać się na jakości wybieranych produktów. Problem ten nie będzie dotyczył tych osób, które postawią na catering dietetyczny. Wszystkie potrawy opierają się bowiem na najlepszych artykułach spożywczych od sprawdzonych dostawców. Szczególnie zwraca się uwagę na źródło białka, ponieważ to składnik, co buduje mase miesniowa. Ogólnie przyjęło się, że dieta na masę może opierać się na białku roślinnym lub odzwierzęcym. Powinna zawierać od 1,2 do 2 gram tego składnika na kilogram naszej wagi. Jednak jego ilość zawsze należy dobrać do posiadanej już masy mięśniowej. Kolejną grupą, którą uwzględnia dieta na masę, są węglowodany i tłuszcze. Węglowodany dostarczają energii. Przydaje się nie tylko do treningów, ale też ułatwia codzienne funkcjonowanie organizmu. Z kolei dobre tłuszcze przyczyniają się do poprawnego działania układu sercowego. W dodatku chronią organizm przed pojawianiem się stanów zapalnych.

Dużym udogodnieniem jest to, że dieta na budowę mięśni nie wymaga określonej ilości posiłków. Poprawne będzie spożywanie 2-3 posiłków o zwiększonej objętości. Jednak równie dobrze można zdecydować się na 4-5 mniejszych. Najważniejsze, aby dieta wzmacniająca mięśnie wiązała się z regularnym jedzeniem posiłków. ustalenie rytmu dnia pozwoli na szybsze przyzwyczajenie organizmu do spożywania większej ilości jedzenia.

kurczak na mase

Co jeść na przyrost mięśni?

Nasze porady żywieniowe bazują na głębokiej analizie składu mikro i makroelementów. Dlatego jesteśmy w stanie wskazać, co jeść na przyrost mięśni, a jakich produktów lepiej unikać. Do produktów zalecanych możemy zaliczyć warzywa i owoce. To źródło witamin i minerałów, ale też antyoksydantów, które sprzyjają treningom. Na zwiększenie masy mięśniowej dieta powinna uwzględniać mięso drobiowe, ryby, jaka i owoce morza. Warto sięgać po chudą wołowinę, chudy nabiał, czy rośliny strączkowe. Wskazane jest jedzenie orzechów i masła orzechowego. Do tego ryżu, chleba pełnoziarnistego i zdrowych zbóż. Za najlepsza dieta na masę zakazuje spożywania przetworzonych produktów. Dotyczy to nie tylko fast foodów, bo słodycze na masie też nie są wskazane. Lepiej wystrzegać się wyrobów cukierniczych i innych produktów, które zawierają duże ilości cukru.